Jazda samochodem po spożyciu alkoholu zgodnie z polskim prawem podlega karze grzywny (w najlepszym wypadku), ograniczenia lub pozbawienia wolności (w poważnych sytuacjach). Wysokość i charakter kary zależy od okoliczności zdarzenia i konsekwencji popełnionego przestępstwa. W polskich przepisach opisane są dwa różne poziomy stężenia alkoholu we krwi – jazda po spożyciu alkoholu i jazda pod wpływem alkoholu. Przepisy w sposób klarowny definiują dopuszczalną ilość alkoholu we krwi. Jazda pod wpływem alkoholu może być traktowana jako wykroczenie lub przestępstwo. Bez względu na to, jakie konsekwencje przyniesie jest bardzo nieodpowiedzialną decyzją, która może doprowadzić nawet do śmierci pieszych, rowerzystów, pasażerów lub innych osób kierujących pojazdem. W Polsce jazda po alkoholu jest niestety problemem pojawiającym się notorycznie.

Zdarza się jednak, że pozwy sądowe i postawione zarzuty są nieadekwatne do popełnionego czynu. Warto wtedy skontaktować się z profesjonalną kancelarią, która może pomóc wywalczyć niższy wymiar kary. Osoba, która prowadziła auto po spożyciu alkoholu i spowodowała wypadek popełnia przestępstwo, które opisane jest w 177 kodeksie karnym: Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli zaś sprawca przestępstwa znajdował się w stanie nietrzeźwości może zostać pozbawiony wolności do wysokości najwyższej kary zwiększonej o połowę. Tak więc kierowca, który był pijany i spowodował wypadek może trafić do więzienia nawet na 12 lat. Konsekwencje przestępstwa są poważne.

Oprócz 12 lat pozbawienia wolności, pijany kierowca może mieć obowiązek zapłaty odszkodowania na rzecz osoby pokrzywdzonej. Szukasz sprawdzonego adwokata w Lublinie, który zajmuje się sprawami jazdy po alkoholu? Jesteś w doskonałym miejscu! Jestem adwokatem z szerokim doświadczeniem w lubelskich kancelariach adwokackich. Współpracuję z doświadczonymi adwokatami, notariuszami, lekarzami, tłumaczami przysięgłymi oraz ze specjalistami z różnych branż. Robię wszystko, co w mojej mocy, by doprowadzić do korzystnego zakończenia sprawy. Pomoc adwokata w sytuacji jazdy pod wpływem alkoholu może obejmować złożenie wniosku o warunkowe umorzenie, wnioskowanie niższej kary niż proponuje prokuratura, czy też odwołanie się od wyroku. Reprezentuje klienta przed sądem i walczę do końca o jego prawa. Zapraszam do kontaktu!

Comments are closed.